I did also figure out the cost of the Mariachi Chicken Rolls meal (since the cost of the ingredients for 6 entrees (I'm doing a MTB meal with this too)) somewhat staggered me at Meijer this morning.
For one batch/recipe above, it's about $31, which is a little more than $10 per entree, or $2.60 per serving. I think it might be a good idea to have a ballpark idea of what we're spending/aiming for with these, so we're not always one-upping or worrying about not spending enough. I'm guestimating that this might be the most I'd spend per meal, given that chicken is one of the most expensive meats we eat around here, and I plan to do some rice/beans/veggies/etc. stuff as well. But I just got back from vacation and this recipe sounded good to my pregnant self, so for the next few months we might be seeing more cravings appearing... :)
Thoughts? I don't think we all have to publish this, but I thought it might be helpful for us to do for ourselves.
I hadn't thought much about the ingredients either until I almost fainted when I noticed how much it cost to make 20 servings (that was when I got home and was looking at my grocery receipt)!
ReplyDeleteWhen you're making four servings, $1 here or there doesn't add up. But it really does when you're making 20!!! A benefit of cooking in bulk is that we'll have the opportunity to shop strategically. Finding one sale will impact the price of five dinners! That's efficiency!
Of course, that assumes I'll still have freezer and closet space to stock up!!!